Günümüzde Lehistan neresidir

biraz önce insanadair efsanelerin olduğu blogumda feedjit‘in live traffic feed’ine bakarken şöyle bir sorgulama ile karşılaştım. şu anda lehistan nereye denmektedir Ankaradan yapılan bu sorgulama ile benim bloguma ulaşan (ki bu sorgulama ile 9. sırada çıkmışım) arkadaşa yardımcı olmak için hemen tarih bilgimi devreye sokmak istedim. bu arada senin efsanaler ile bu aramanın ne ilişkisi var diyorsanız google şu iki kelime ile ilişkilendirmiş denmektedir ve anda

Google’a neden nasıl böyle bir bağlantı bende buldun demiyorum olur böyle vakalar suç senin değil aslında Google gelişmiş arama Google arama yardımı gibi yardımcı birimler varken hala yolumuzu şaşırabiliyoruz

şimdi tarih bilgimizi konuşturalım ve aramaya cevap verelim. diyorum ama en iyisi wikipedia bu konudaki yazıyı sizinle paylaşayım. eğer hala derdine çare bulamamışsa yada bir başka arayan olursa sanırım bu yazı açıklayıcı olacaktır (arama yaparken anahtar kelime seçimi önemlidir ve neyi nerede bulabileceğimizi de az da olsa bilirsek kısa zamanda sonuç alınabilir.)

Lehistan-Litvanya Birliği ya da Birinci Lehistan Cumhuriyeti ya da İki Ulus Cumhuriyeti ya da İki Ulus Birliği veya İki Halk Birliği (Polonyaca: Rzeczpospolita Obojga Narodów; Beyaz Rusça: Рэч Паспалітая Абодвух Народаў; Litvanyaca: Abiejų tautų respublika) adlarıyla tanınan 17. yüzyıl Avrupa’sının en büyük ülkelerinden biri.
Lehistan-Litvanya Birliği Osmanlı tarihinde sadece Lehistan adıyla anılmıştır. Lehistan Osmanlıların bugünkü Polonya’ya verdiği isimdi. Polonya’lılar da bazan kendileri için de Lechia isimini kullanmışlardır. Halen bazı dünya dillerinde Polonya için Leh sözcüğünden gelen isimler kullanılmağa devam etmektedir (Farsça, Macarca, Litvanya dili vs.) II. Dünya Savaşında sonra Polska ülkenin resmi ismi oldu ve Türkiye’de de Polonya ismi kullanılmaya başladı.

Lehistan ve Türkiye ile ilgili ilginç bir ayrıntı da bu ülkenin 1795’de Avusturya, Rusya ve Prusya gibi o dönemin en güçlü kara devletleri tarafından paylaşılıp tarihten silinmesine rağmen Osmanlı Dervleti’nin bu durumu hiçbir zaman kabul etmemesidir.

Söylence şöyledir: “Padişah, yabancı diplomatları kabul ettiğinde hep Lehistan elçisini sorar, bunun üzerine sadrazam usulca yaklaşır, sanki padişahın kulağına fısıldarmış gibi, ama kesinlikle orada bulunan herkese duyurmak niyetiyle şunları söyler: “Lehistan elçisi yoldadır, ancak yollardaki müşkülat yüzünden gecikmiştir”.(Kaynak: Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Sitesi -) (Bazı eserlerde Osmanlı Sadrazamlarının yabancı elçilikleri kabul ettikleri yıllık davetlerde Rusya, Avusturya ve Prusya elçilerine her defasında “Lehistanlı meslektaşınız nerede? Aranızda göremiyorum da!” sorusunu yönelttiği yazılmaktadır.)
Bu durum tam 127 yıl sürmüş, Birinci Dünya Savaşı sonunda Polonya yeniden kuruluncaya kadar devam etmiştir.


Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi olarak tanıyan ünlü Lozan Antlaşması’nın Avrupa devletlerince imzalanmasından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan Avrupa devleti, Polonya Cumhuriyeti’ydi.

kaynak
wikipedia

Reklamlar

  1. recephilmi

    Zaten şu an kullandıkları dillerine de Lehçe diyorlar. Polca veya Polonyaca diyen duymadım hiç 🙂
Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: